عمومی

چگونه استفاده از خاک گربه رواج یافت؟

استفاده از خاک گربه

چگونه استفاده از خاک گربه رواج یافت؟

قبل از جنگ جهانی دوم، گربه ها اغلب در محیط باز و فضای آزاد نگهداری می شدند و محل دفع فضولات آنها اغلب در حیاط پشتی و باغچه منازل بود. با رواج آپارتمان نشینی، برخی از دوستداران گربه، برای نگهداری از آنها در آپارتمان،  جعبه هایی که از شن و یا خاکستر پر شده بود در نظر گرفتند.خانم های خانه دار در دهه ۱۹۴۰ به نگهداری از گربه و جابجاکردن خاکستر و شن آلوده به فضولات آنها تمایلی نداشتند.

در سال ۱۹۴۷ یکی از همسایه های یک ملوان آمریکایی به نام ادوراد لوو در سرمای ماه ژانویه تصمیم به نگهداری از گربه ای گرفت که درهوای سرد سرما خورده بود.ادوارد با این صحنه مواجه شد و بلافاصله و بدون فکرقبلی به همسایه اش پیشنهاد استفاده از رس جاذب را برای بستر نگهداری از گربه داد که یک محصول رایج برای صنایع در زمان جنگ جهانی بود و در کارخانه پدرش ساخته می شد.

آن خانم به زودی برای دریافت مقدار بیشتر از بستر پیشنهادی ادوارد به وی مراجعه نمود و به دوستانش نیز استفاده از این ماده را توصیه کرد و به تدریج تقاضا برای استفاده از آن افزایش یافت.پس از آنکه تقاضا به حد کافی رسید ادوارد محصول را درون کیسه هایی ریخت و بر روی آن نام Kitty litter  را نوشت و آنها را برای فروش در یک فروشگاه گذاشت. محصول پیشنهاد شده­ی او در آن فروشگاه و پس از آن در سوپرمارکتها و پت شاپ ها به فروش رسید.

بازار آن به تدریج رشد کرد و از میشیگان در سراسر دنیا توزیع شد.

بستر پیشنهاد شده نسبت به خاکستر و شن بو را بهتر کنترل می کرد و فضولات و ادرار حیوان را بسیار بهتر جذب می­ کرد و پخش آمونیاک و گازهای بدبو را در محیط کنترل میکند و هر جعبه آن برای مصرف حدود یک هفته یک گربه کافی بود.تولید و معرفی خاک گربه به دنیا به این معنی بود که پس از هزاره ای که گربه ها در بیرون محیط منزل نگهداری می شدند، می توانستند به محیط درون خانه راه پیدا کرده و در آپارتمان نیز نگهداری شوند. بدون شک قلب تپنده این صنعت ادوارد لوو است.

بسترهای گرانوله تقریبا به مدت چهل سال به همان شیوه­ی اولیه مصرف شدند و تغییرات اندکی روی آنها انجام شد.دکتر توماس نیلسون که آن زمان در حال تحصیل بود شروع به پرورش گربه پرشین(ایرانی) کرد و در اکتبر سال ۱۹۹۶ در مقاله ای در مجله Cat Fancy نوشت: ((من پیرامونم را جست و کردم و رسهایی را پیدا کردم که خشک شده بودند اما پخته نشده بودند.

آنها جاذبهای بسیار قوی بودند و زمانی که گربه روی آن ادرار می کند به صورت توده در می آید و بدون تعویض کل بستر می توان قسمت آلوده را برداشت. من یک جعبه از این بستر داشتم که به مدت ۱۰ سال آن را عوض نکردم و تنها به آن بستر بیشتر اضافه می کردم و این بستر به هیچ عنوان بو نداشت.)).

امکان برداشتن قسمتهای آلوده به ادرار و مدفوع موجب کنترل بوی محیط به مدت طولانی و بدون تعویض بستر می شود.

البته باید توجه داشت که اگر بیشتر از یک گربه از بستر استفاده کنند، بستر باید در فواصل زمانی منظم به طور کامل تعویض شود در غیر این صورت ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته بوی نامطبوعی پیدا خواهند کرد.هم چنین اگر مقدار استفاده از بستر در جعبه کافی نباشد، ادرار در کف ظرف جمع شده و بوی نامطبوع و ناخوشایند آن کنترل نخواهد شد.

نکاتی درباره ی خاک گربه

برای افرادی که سابقه نگهداری از گربه داشته اند اتفاق افتاده که گربه در زمان دفع اطراف ظرف خاک را کثیف کرده،یا تمایلی به استفاده از ظرف خاک نداشته و جای دیگری را برای دستشوئی انتخاب کرده باشد یا مشکلات دیگر!نکات ظریفی برای انتخاب ظرف خاک مناسب گربه و نحوه آماده کردن آن وجود دارد که فراموش کردن هر کدام از آنها منجر به بروز مشکلات این چنینی میشود.

مهمترین نکته،انتخاب ظرف خاک و خاک مناسب گربه ست،ظرف خاک برای بچه گربه ها نباید آنقدر بزرگ باشد که داخل شدن به آن برایشان دشوار باشد و نباید آنقدر برای گربه های بالغ کوچک باشد که امکان چرخش در آن و پوشاندن مدفوع با خاک برایشان امکان پذیر نباشد.خاک باید از نوع مرغوب بوده یا اگر از خاک با کیفیت پائینتری استفاده میشود در مدت زمان کمتری تعویض شود.گربه ها به ظرف خاک کثیف و بدبو حساس هستند و گاه به هیچ وجه حاضر به استفاده از آن نیستند بنابراین تعویض خاک در مدت زمان مناسب(قبل از بدبو و مرطوب شدن بیش از حد) اهمیت ویژه ای دارد،ضمن اینکه ظرف خاک هم باید بصورت هفتگی شسته شود.

اگر بیش از یک گربه در منزل نگهداری می کنید بهتر ست برای پیشگیری از بروز مشکلات ذکر شده به تعداد گربه ها ظرف خاک تهیه کنید،گربه ها نسبت به بوی ادرار سایر گربه ها حساسند و گاها از دفع در مکانی که گربه دیگری قبلا در آن دفع انجام داده خودداری می کنند.(برای افرادی که چند گربه دارند استفاده از ظرف خاکهای اتوماتیک که به صورت خودکار پس از هر بار استفاده،اقدام به تمیز کردن خاک و زدودن بو می کنند توصیه میشود.

اگر گربه بالغی را به تازگی به خانه آورده اید به احتمال زیاد مشکلی برای آموزش او نخواهید داشت و او به راحتی مکان ظرف خاک را در خانه پیدا میکند،اما اگر بچه گربه دارید رعایت برخی از نکات به شما کمک خواهد کرد.با ورود بچه گربه به خانه،او را به محل ظرف خاک برده و مدتی در آنجا نگه دارید تا فضای اطراف را به خاطر بسپارد،گاها بازیگوشی بچه گربه ها مانع تلاش آنها (با استفاده از حس بویائی) برای یافتن خاک می گردد.

احتمالا در روزهای نخست برای استفاده از ظرف خاک مشکل دارد و اطراف آنرا کثیف خواهد کرد،در این زمان با صدای بلند او را به سمت ظرف خاک برده و داخل ظرف قرار دهید،توجه داشته باشید صدای بلند شما فقط برای جلب توجه او باشد و در او ایجاد اضطراب نکند.چند باری که در زمان دفع او را کنترل کرده و زمانهائی که خارج از ظرف در حال دفع بود او را به داخل ظرف هدایت کنید بخوبی خواهد آموخت که چگونه از ظرف خاک استفاده کند.

برای بچه گربه های بازیگوش که هیچ زحمتی برای پیدا کردن ظرف خاک نمی کشند مدت زمان کوتاهی از روز که احتمال میرود اجابت مزاج دارد او را در اتاقی به همراه ظرف خاک تنها بگذارید،گربه ها حیوانات منظمی هستند و بخوبی از روتین ها پیروی می کنند،فراموش نکنید کلیه اسباب بازی هائی که باعث بازیگوشی ش میشود را قبلا از اتاق خارج کرده باشید،محبوس کرن گربه نباید طولانی مدت باشد چون امکان نتیجه عکس در اثر لجبازی گربه وجود دارد.

برخی از گربه ها نسبت به سر و صدای اطراف بسیار حساس هستند،برای این دسته از گربه ها ظرف خاک را حتما در مکانی خلوت و بدون رفت و آمد اعضای خانواده قرار دهید.تمیز کردن روزانه خاک را فراموش نکنید،هرچند ایده آل ست که پس از هر بار استفاده پاکسازی صورت گیرد،حتما از دستکش و بیلچه برای تمیز کردن ظرف خاک استفاده کنید و از تماس مستقیم با دست خودداری کنید.

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *