Uncategorized

ابلاغ بخشنامه رفع ممنوعیت صادرات گوشت مرغ

معاون امور تولیدات دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به تولید ۲ میلیون و ۴٠٠ هزار تن گوشت مرغ در کشور، صادرات جزیی این محصول تنظیم بازار داخلی را با مشکل روبرو نمی کند.

«مرتضی رضایی» عصر یکشنبه در حاشیه نخستین نشست «معرفی ظرفیت های سرمایه‌گذاری و تجاری در صنعت خوراک دام ایران» در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با توجه به رقم جزیی صادرات، برنامه لازم را داریم و اجازه افزایش بی محابای قیمت را نمی دهیم.
وی ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ ارز، اکنون صادرات یک ارزش بسیار مناسب برای کشور است که باید از آن استفاده شود.
رضایی تصریح کرد: اگر کنترل در بازار داخلی وجود داشته باشد، شاهد تغییرات قیمتی نخواهیم بود و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی اعلام کرد هنوز صدور گوشت مرغ آغاز نشده است اما طبق برنامه تلاش داریم شرکت های توانمند تولیدکننده به صادرات دست بزنند.
به گفته وی، طبق برنامه ریزی، باید ابتدا افزایش تولید اتفاق بیفتد تا به کمبود بازار داخلی منجر نشود.
این مقام وزارت جهاد کشاورزی یادآوری کرد: در بهترین دوره ها سالیانه بیش از ٧٠ هزار تن صادرات گوشت مرغ داشتیم که رقمی جزیی از تولید به شمار می رود.
به گفته وی، در ۲ سال گذشته برای تنظیم بازار داخلی، صادرات این محصول متوقف شده بود.
به گزارش ایرنا، طبق آمارها هر سال ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گوشت مرغ در ایران تولید و عرضه می شود که تامین کننده نیاز داخلی است؛ در سال های گذشته سالیانه تا ۱۰۰ هزار تن مرغ مازاد بر نیاز داخلی آن به کشورهای هدف صادر می شد اما با ممنوعیت صدور این محصول، بازارهای خارجی از دست رفت.
دیروز (یکشنبه) به درخواست وزیر جهادکشاورزی و دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، بخشنامه رفع ممنوعیت صادرات گوشت مرغ سرد، گرم و منجمد و احشای آن به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *