Uncategorized

ذخیره ۲۵ هزار تن گوشت برای شب عید

ذخیره ۲۵ هزار تن گوشت برای شب عید

تهران- ایرنا- معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از نگهداری بیش از ۲۵ هزار تن گوشت قرمز به عنوان ذخیره احتیاطی شب عید خبر داد که به گفته وی، این حجم حدود ۱۰ هزار تن بیشتر از ذخیره سال های گذشته است.

ذخیره 25 هزار تن گوشت برای شب عید

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، «عباس قبادی» افزود: این حجم گوشت علاوه‌ بر یکصد تنی است که روزانه در تهران و شهرهای اطراف توزیع می‌شود.
این مسئول به تصمیم اعضای ستاد تنظیم بازار در سه شنبه هفته گذشته (نهم بهمن ماه) برای تسهیل واردات گوشت گرم و منجمد اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی واردات دام زنده را به عنوان برنامه کوتاه مدت و دام مولد را برای بلندمدت در دستور کار قرار دهد.
به گفته وی، گسترش چتر نظارت بر فروشگاه‌های عرضه کننده، تصویب نظارت بر عرضه گوشت توسط دستگاه‌های نظارتی و تحویل این محصول به کارکنان دولت و تعاونی‌های مصرف، از دیگر تاکیدهای جلسه ستاد تنظیم بازار بود.
قبادی از تصمیم ستاد تنظیم بازار برای واردات یک میلیون تا ۲ میلیون دام زنده خبر داد و گفت: با توجه به شرایطی مانند تامین ارز، حمل و نقل و ضوابطی همچون قرنطینه و شرایط بهداشتی، گوشت وارداتی از کشورهای همسایه باید از طریق ریلی یا کامیون های سنگین یا با استفاده از هواپیما تامین شود.
وی اظهار داشت: با تلاش وزارت جهاد کشاورزی و افزایش واردات دام کشور، باید گوشت مورد نیاز بازار برای ۲ مقطع پرمصرف ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان به طور کامل تامین شود.
«در این زمینه، اقدام جهادی دستگاه‌های متولی مانند سازمان دامپزشکی، شرکت پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی نیاز است.»

** بازنگری در قیمت مرغ
قبادی ادامه داد: در این جلسه همچنین بازار مواد پروتئینی از سوی اعضا بررسی و در نهایت مصوب شد برای کنترل بازار، صادرات مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع شود.
وی گفت: در این جلسه مقرر شد واحدهای مرغداری، جوجه‌ریزی را از ۹۰ میلیون به ۱۲۵ میلیون قطعه افزایش دهند و همچنین با توجه به مباحثی که از سوی تولیدکنندگان درباره افزایش هزینه‌های تولید مطرح شده، در قیمتگذاری این محصول بازنگری شود.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت یادآوری کرد: به وزارت جهاد کشاورزی برای واردات جوجه یکروزه تا ۱۰ میلیون قطعه مجوز داده شد؛ با این اقدام، تولید مرغ افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد اگر تولید پیش‌بینی شده محقق شود، شرکت پشتیبانی امور دام مرغ مازاد تولید را برای تنظیم بازار جمع‌آوری کند.
قبادی به تصمیمات اتخاذ شده درباره گوشت قرمز در این جلسه اشاره کرد و گفت: جلوگیری از قاچاق دام و ترمیم تولید داخل از طریق واردات دام مولد و کشتاری مورد تأکید اعضای ستاد بود.
«با توجه به اقدام های وزارت کشور، نیروی انتظامی و وزارت جهاد کشاورزی امیدواریم شرایط بهتر از گذشته شود.»

** گسترش نظارت برای برخورد با سودجویان
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره برخورد با سودجویی‌ها در عرضه گوشت قرمز گفت: این مشکل به دلیل اختلاف قیمت است؛ هر چند براساس گزارش‌هایی که از سوی جهاد کشاورزی ارائه شده، بیش از ۸۵ درصد گوشت‌های توزیعی به مصرف‌کننده واقعی رسیده است.
به گفته وی، جلوگیری از سوء استفاده، نیازمند نظارت بیشتر است.
قبادی اضافه کرد: همچنین تلاش شد توزیع را در اختیار مراکزی قرار دهیم که همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا میادین میوه و تره‌بار عوامل نظارتی دارند.
وی یادآور شد: در ماه های گذشته به دلیل قاچاق دام زنده و کاهش تولید کشتارگاه‌ها، مشکلاتی در تامین گوشت قرمز پیش آمد، اما مردم مطمئن باشند با اقدام های دولت شرایط بهتر خواهد شد.

** اطمینان خاطر بابت تامین میوه شب عید
این مسئول در مورد خرید و دپوی پرتقال از سوی دولت اعلام کرد: با ذخیره‌سازی پرتقال تولید داخل ضمن حمایت از کشاورزان، میوه شب عید نیز مدیریت می شود.
وی اضافه کرد: هر چند ۳۰ هزار تن، در بازار یک میلیون تنی مرکبات عدد قابل توجهی نیست و موجب افزایش قیمت در فصل خرید نمی شود اما حتی اگر این اتفاق رخ دهد به دلیل افزایش قیمت سر باغی محصولات، حمایت از تولید خواهد بود.
قبادی ادامه داد: در مورد سیب، افزایش قیمت وجود دارد که به دلیل شرایط خوب صادرات ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تنی این محصول است

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *